Št. odbory

Charakteristika štúdia - študijné odbory na PaSA sv. Márie Goretti v Čadci: denné a diaľkové štúdium

(podmienky prijatia - pozrieť aj "Kritéria pre prijímanie žiakov do 1. ročníka")

DENNÉ ŠTÚDIUM:

1. študijný odbor 7649 M učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo je denné 4-ročné štúdium s maturitou pre absolventov základnej školy. Absolventi tohto št. odboru sú kvalifikovanými pracovníkmi pre prácu v školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach.

• Podmienky prijatia: úspešné ukončenie ZŠ, zvládnutie prijímacích skúšok *) (talentové skúšky z hudobnej, výtvarnej, telesnej a jazykovej výchovy), zodpovedajúci zdravotný stav. Ďalšie údaje budú spresnené v pozvánke na prijímacie skúšky príp. v časti "Prijímacie pohovory - kritéria" (talentové skúšky). Na tejto podstránke sú uvedené podrobnejšie požiadavky pre prijatie žiakov do 1. ročníka i pre ostatné št. odbory, ktoré plánujeme v danom šk. roku otvoriť.

2. študijný odbor 7646 M vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť je denné 4-ročné štúdium s maturitou pre absolventov základnej školy. Absolvent št. odboru 7646 M vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť je kvalifikovaný pre prácu so širokým odborným profilom, schopný samostatne vykonávať odborné činnosti vo výchovnej a opatrovateľskej starostlivosti. Môže tiež pokračovať v štúdiu na vysokej škole, a to predovšetkým v odboroch humanitného zamerania.

Charakter profesií v danej oblasti súvisí so širokým rozhľadom absolventa, s jeho osobnostným rozvojom a so schopnosťou riešiť odborné problémy.

Absolvent odboru:

• Je schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti v praxi. Projektuje, organizuje a realizuje rôzne aktivity.
  • Odborne vplýva na všestranné formovanie osobnosti jedinca.
  • Je pripravený pracovať samostatne aj v tíme, je tolerantný, empatický, asertívny a správa sa prosociálne, jeho vystupovanie je kultivované.
  • Koná cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi predpismi spoločnosti, v duchu vlastenectva, humanizmu a demokracie.
  • Je inovatívny a naklonený novým trendom a metódam v profesiách danej oblasti.

3. študijný odbor 7661 M sociálno–výchovný pracovník je denné 4-ročné štúdium s maturitou pre absolventov základnej školy. Št. odbor je určený pre chlapcov a dievčatá. Absolvent študijného odboru 7661 M sociálno-výchovný pracovník je kvalifikovaný pre prácu so širokým odborným profilom, schopný samostatne vykonávať odborné činnosti v profesiách a pracovných pozíciách v sociálnych zariadeniach a zariadeniach sociálnej starostlivosti a vo verejnej správe.

Široký všeobecnovzdelávací základ, odborné teoretické vedomosti a praktické zručnosti získané počas štúdia, to všetko formuje absolventa pre jeho budúcu profesiu, ale aj v možnosti pokračovať v ďalšom vzdelávaní  na vysokých školách.

Absolvent odboru:

• Aplikuje odborné teoretické vedomosti a praktické zručnosti v konkrétnom prostredí profesie.
  • Koná cieľavedome, rozvážne, je pripravený sa i naďalej samostatne rozvíjať v danom odbore.
  • Je diskrétny, vie pracovať s informáciami a spracovať ich prostredníctvom IT.
  • Je empatický, tolerantný, trpezlivý a vytvára pozitívne prostredie.
  • Je flexibilný, iniciatívny, kreatívny a komunikačne zručný.

Náplňou práce absolventa je:

• Starostlivosť o klientov s dôrazom na ich sebestačnosť, sebaúctu a na medziľudské vzťahy.
  • Hľadanie alternatívnych riešení zabezpečovania styku klienta s inštitúciami a úradmi a spracovanie dokumentácie.
  • Rozvíjanie sociálnych služieb.
  • Prevencia sociálno-patologických javov a organizácia resocializačných aktivít.
  • Odborná spolupráca so zástupcami rôznych profesií, so sociálnymi zariadeniami, s orgánmi starostlivosti o deti a s organizáciami.
  • Sociálne služby v štátnych a neštátnych subjektoch.

INFORMUJTE SA NA SEKRETARIÁTE ŠKOLY - v prípade záujmu o štúdium je potrebné ihneď zaslať prihlášku na adresu školy.

Bližšie informácie na tel. č. 041/433 51 22, 431 25 15.

DIAĽKOVÉ ŠTÚDIUM (POMATURITNÉ):

V posledných rokoch podľa záujmu  otvárame okrem už vyššie spomenutých odborov denného štúdia odbor 7649 N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo (ide o dvojročné diaľkové pomaturitné kvalifikačné štúdium, pozrite si aj učebný plán [PDF - 462,91 kB] pre tento št. odbor).

• Podmienky prijatia: úspešné ukončenie vyššie uvedených št. odborov, osobnostné a zdravotné predpoklady uchádzača bez poruchy reči, sluchu a hlasu. Ďalšie údaje budú spresnené v pozvánke na prijímacie pohovory.

Termín podania prihlášok [336.23 KB, PDF] na diaľkové štúdium: do 31. 5. (k prihláške potvrdenej u lekára priložiť doklad o ukončenom vzdelaní).

Radi Vás uvítame na našej škole a záujemcom prajeme čo najúspešnejšie štúdium!

*) Termíny prijímacích skúšok pre príslušný šk. rok - pozrieť  „KALENDÁR“ alebo aj "Kritéria pre prijímanie žiakov do 1. ročníka"

Základné informácie o štud. odboroch a prihláška: