Púť žiakov a pedagógov katolíckych škôl Žilinskej diecézy do Šaštína za Sedembolestnou Pannou Máriou

14. jún 2014, chladné sobotné ráno, stretnutie spriaznených duší. Duší. Veď o účasti na púti za patrónkou Slovenska rozhodla predovšetkým duša.
Po približne 4 hodinách cestovania sa objavil Šaštín. Mnohých zaujme svojou starobylou históriou. Vznikol v roku 1210 ako vodný hrad pri rieke Myjave a v roku 1336 sa stal colnou hranicou na významnej stredoeurópskej ceste Via Bohemica.

Naším cieľom je Bazilika Sedembolestnej Panny Márie. Od jej vysvätenia nás delí 250 rokov. Pri jej základnom kameni sa uložila bolesť Angely Bakičovej nešťastnej, ponižovanej manželky majiteľa šaštínskeho panstva Imricha Cobora. Nešťastie sa zmenilo na šťastie.
Koľko bolestí zahojila naša nebeská Matka za tých 250 rokov!

Svätá omša v príjemne ochladzujúcej klíme starobylého chrámu pri počúvaní známych piesní v podaní našich študentiek  bola darom.

Tu sme mohli odovzdať Sedembolestnej svoje bolesti, trápenia, veď Ona ich posunie k Synovi.

Moja duša pookrela pri pohľade na nášho pána farára, keď nežne pohladil nevidiace bábätko, slza sa objavila pri pohľade na asi trojročného chlapčeka bozkávajúceho malú chorú sestričku.Tá slza vyplavila moje starosti, naplnila ma pokojom Božieho dieťaťa.

Pokoj vládol aj počas programu, čo si pripravili žiaci a študenti katolíckych škôl. Potešili nás všetkých divadelným predstavením, svojou muzikálnosťou, úctou k folklóru.

Po spoločnom fotografovaní sa asi 900 účastníkov púte vydalo na cestu domov. Náš staručký autobus, čo cestou do Šaštína len s veľkou námahou zdolával terénne nerovnosti, sa cestou späť rozospieval. Zrelí otcovia a mamy akoby omladli minimálne o 15 rokov. Dávno som nevidela mužov spievať s takou radosťou a nadšením! Nevdojak sa ma zmocnila atmosféra radosti a ľahkosti. Priniesla som ju domov svojim drahým.

A ešte čosi ma objalo a stále ma drží - spriaznenosť duší. Kresťanských duší dôverujúcich svojej Matke.

Ave, ave, ave Mária!