Cykloturistika: 17. - 19. 9. 2014

Cykloturistika: 17. - 19. 9. 2014V polovičke septembra 2014 (v dňoch od 17. do 19. septembra 2014) sa na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Čadci uskutočnil povinný kurz ochrany človeka a prírody pre stredoškolákov. Žiaci si mohli vybrať medzi dvoma formami – pešou turistikou a cykloturistikou v okolí mesta Čadca. Práve cykloturistika bola novinkou v histórii našej školy, preto sme sa rozhodli práve pre bicykle. Na bezpečnosť nášho pelotónu dozerali pedagógovia Mgr. Martin Klimek a Mgr. Marián Ponek. Účastníkmi boli žiaci tretích ročníkov. Našou jedinou povinnosťou bolo, mať funkčný horský bicykel, prilbu, dostatok síl a energie.

Prvý deň  sme bojovali sami so sebou, po naplánovanej trase od našej školy, cez miestnu časť Bukov, horstvo Javorské, osadu Kubušovci s cieľom v Oščadnici v centrume. Na vrcholoch hôr nás očaril krásny výhľad na mesto a čerstvý vzduch. Cestou nám príroda ukázala, že vie byť ešte krajšia a  prekvapujúca. Nasledujúci deň  sme pešou turistikou zdolali osadu Kýčera a  posledný deň (v piatok) sme opäť nasadli na bicykle. Pred sebou sme mali dlhú a náročnú cestu. Tento krát to bolo opačným smerom. Cez osadu Krkoškovci, lesnou cestou na Zákopčie k hotelu Severka u Polievkov, potom späť do Zákopčia u Fľašíka a odtiaľ do Staškova cez osadu Belkovci, kde sme sa zastavili v parku pri súsoší sv. Jána Pavla II. a blahoslavenej Matky Terezy.

Nasledoval návrat späť do Čadce. Boli sme vyčerpané, ale tie zážitky a spoločne chvíle stáli za to. Veď mnohé spolužiačky mohli konečne spoznať krásy kysuckej prírody, keďže sú aj zo vzdialenejších regiónov mimo Kysúc. Ďakujeme pánom učiteľom, že mali  odvahu ísť s nami na cesty,  za servis bicyklov a technickú podporu.  Tešíme sa na ďalší rok.

Barbora Badurová, III. UVA