Kurz OŽAZ 2012/13

Stručná správa o priebehu kurzu na Ochranu života a zdravia (OŽAZ), ktorý sa konal v dňoch 10. – 12. septembra 2012

• 10. septembra 2012: pochod na Husárik, u Grieči, Vojtov vrch, osada Kýčera, Lyžiarsky vlek Žarec, rozchod pri PaSA.
  • 11. septembra 2012: pochod na Drahošanku – u Lišky, Záhradkárska osada, u Šveca a späť. V rámci tohto dňa bola zaradená i časť z táborenskej činnosti – poukázanie na zakladanie a hasenia ohňa, správne opekanie, ochrana prírody, ochrana ŽP, rôzne pohybové hry za využitím prírodných materiálov a pod.
  • 12. septembra 2012: prvá pomoc (v priestoroch telocvične PaSA sv. M. Goretti v Čadci) pod odborným vedením PhDr. Márie Kuljovskej zo SZŠ sv. Fr. z Assisi v Čadci. Žiaci zvládli nielen teoretickú, ale i praktickú zložku prvej pomoci – umelé dýchanie, šok, zlomeniny, uštipnutie hadom, popáleniny. K dispozícii bol materiál, pomôcky k prvej pomoci a pod. Žiaci zvládli i prácu s mapou, kompasom, či buzolou, orientácia v teréne podľa prírodných úkazov.

Kurzu sa zúčastnili žiaci tretích ročníkov PaSA sv. M. Goretti  a SZŠ sv. Fr. z Assisi v Čadci.  Výkonové štandardy boli splnené v plnom rozsahu. Išlo najmä o tieto: zvládnuť orientáciu v teréne, prácu s mapou, vedieť poskytnúť prvú pomoc pri úrazoch v horách, získať kladný vzťah k turistike a prírode. Počas celého kurzu nebol zaznamenaný žiadny úraz ani porušenie pravidiel hromadnej školskej akcie. Poučenie BOZP slúži taktiež ako prezenčná listina.

PaedDr. Marianna Jelenčiaková, vedúca kurzu