Naši študenti v Krakowe

Dôvodov navštíviť druhé najväčšie mesto Krakow bolo hneď niekoľko. Krakow je mesto svätého Jána Pavla II., priateľa mládeže a v tomto roku sa tam konali Svetové dni mládeže, a jedným z cieľov boli aj Łagiewniki, kláštor, v ktorom žila sv. Faustína.
V rámci duchovnej obnovy navštívili študenti druhých, tretích a štvrtých ročníkov najmä tie miesta Krakowe, ktoré súvisia s Jánom Pavlom II. Jeho centrum s výzvou „Nebojte sa“ je nielen poctou jednému z najvýznamnejších pápežov v dejinách, ale aj pokračovaním jeho odkazu.

Nový kostol Centra bol posvätený pred troma rokmi a v jeho dolnej časti sú uložené relikvie Jána Pavla II. Kostol zdobia nádherné mozaikové dekorácie od Fr. Marka Ivana Rupnika SJ, slovinského umelca, ktorých posolstvo nám vysvetlil náš duchovný otec vdp. Igor Čuntala. Zaujímavá bola aj expozícia o Turínskom plátne – jeho pôvode a význame. V blízkosti Centra sa nachádza kláštor Łagiewniki a Sanktuárium Božieho milosrdenstva. Tam sme mohli vidieť kláštornú celu sv. Faustínky i celu, v ktorej v roku 1938 zomrela. Jedna zo slovenských sestier nás privítala v slovenskej kaplnke Sanktuária a v krátkom príhovore zdôraznila význam Božieho milosrdenstva. Tu sme so svojím duchovným otcom slávili sv. omšu. Čas vyhradený pre návštevu Krakowa nestačil na všetko, čo toto vzácne miesto ponúka. Stačil však na to, aby sme si uvedomili, čo je v našom živote skutočne dôležité.